W czasach wolnego rynku stworzenie marki, która przyciągnie rzesze klientów, stanowi nie lada wyzwanie. Jeszcze trudniejsze zadanie to ich zatrzymanie przy sobie i zbudowanie z nimi trwałej relacji. Służą temu liczne narzędzia marketingowe, do których zalicza się m.in. branding. Co właściwie oznacza to słowo i dlaczego branding ma współcześnie tak duże znaczenie?

Co to jest branding?

Branding to wyrażenie pochodzące od angielskiego słowa brand, czyli marka. W najprostszym rozumieniu polega ono na budowaniu świadomości marki wśród potencjalnych, jak również obecnych klientów. Jego celem jest przede wszystkim wzrost rozpoznawalności oraz stworzenie pozytywnych skojarzeń z daną marką. Ma się jawić klientom jako godna zaufania, nadążająca za trendami, fachowa itd. Wszystko to sprawia, że myśląc o danym produkcie, potencjalni nabywcy od razu kojarzą go z konkretnym producentem, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zakupu. Na branding składa się wiele elementów jak chociażby sama nazwa marki, logo, slogan czy przekaz reklamowy. To jednak nie wszystko, ponieważ znaczenie ma każde działanie podejmowane przez markę. Właśnie dlatego tak często angażują się one w akcje charytatywne czy propagowanie ekologicznych rozwiązań. Dzięki temu kreują swój pozytywny obraz w oczach innych osób. Z tego też powodu, negatywnie odbić mogą się na nich różnorodne skandale.

Warto zapoznać się z jeszcze jednym pojęciem, jakim jest e-branding, czyli budowanie świadomości marki w sieci. W dzisiejszych czasach, gdy sklepy internetowe powstają jak grzyby po deszczu, e-brandingu nie można pomijać. Bez zaistnienia w sieci, nie uda nam się przecież dotrzeć do klientów. Jak więc budować świadomość marki i dlaczego jeszcze warto postawić na branding?

Jak branding wpływa na postrzeganie firmy?

Branding ma duże znaczenie dla tego, jak markę postrzegają klienci. W łatwy sposób możemy nieco manipulować jej wizerunkiem, sprawiając, że odbierana będzie jako bardziej empatyczna czy nawet luksusowa. Co więcej, kluczowe jest stworzenie wizerunku eksperta w konkretnej dziedzinie. Jeżeli np. dana firma zajmuje się produkcją sportowego obuwia, to powinna uchodzić za taką, która doskonale zna się materiałach i technologiach stosowanych, chociażby w butach przeznaczonych do biegania. Jeszcze lepiej, gdy takie rozwiązanie stworzy i opatentuje, wówczas może uchodzić za pioniera. Kto przecież stworzy lepsze obuwie sportowe niż firma, która opracowała technologię, którą inne firmy później próbują kopiować? Dlaczego nie zainwestować w buty marki angażującej się w akcje sportowe i wspierającej sportowców? Jeżeli znany sportowiec korzysta z produktów danej firmy, to może i ja też powinienem? Właśnie takie pytania zadają sobie potencjalni klienci. Nawet jeżeli czynią to nie do końca świadomie. Wszystko to jednak sprawia, że kiedy pomyślimy o danym produkcie lub usłudze, w głowie od razu pojawia nam się nazwa lub logo konkretnej marki. Jest więc wysoce prawdopodobne, że to właśnie z jej oferty skorzystamy.

Czy może istnieć firma bez brandingu?

Z pewnością firma bez brandingu może istnieć, jednak niekoniecznie będzie funkcjonować. A już na pewno, nie tak jakbyśmy tego chcieli. Zaniedbanie budowania świadomości marki doprowadzi do sytuacji, w której wyprzedzi nas konkurencja. Na to przecież nie możemy sobie pozwolić. Można więc stwierdzić, że w erze internetu branding to nie wybór, ale konieczność.