Artykuł powstał w oparciu o doświadczenia pracowników firmy PrzyjaznySoft.pl, która oferuje proste w obsłudze oprogramowanie, ułatwiające zarządzanie firmą.

 

Czym dla sprawnego zarządzania firmą jest dobre oprogramowanie wie każdy właściciel firmy, któremu choć na kilka godzin komputery odmówiły posłuszeństwa. Nowoczesne oprogramowanie wspomaga coraz więcej obszarów firmy pozwalając na racjonalne zarządzanie zasobami oraz znaczną oszczędność. Obecnie powstaje nowa generacja tego typu oprogramowania, które jest dostępne dla każdej osoby posiadającej dostęp do Internetu.

 

Wraz z rosnącą konkurencją rynkową tradycyjny obraz firmy ulega nieuniknionym zmianom. W dobie internetu przestajemy myśleć o firmie, jak o biurze otwartym między 8.00-16.00. W dynamicznie zmieniającej się sytuacji przewagę zapewniają natychmiastowe decyzje oraz całodobowy dostęp do danych oraz narzędzi, jakimi dysponuje firma. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom wielu programistów oferuje swoim klientom dostęp do coraz bardziej zaawansowanych aplikacji za pośrednictwem internetu.

 

Jakie programy?

 

Web aplikacje, to programy komputerowe umieszczone na serwerze zewnętrznym. Użytkownicy korzystają z aplikacji przy pomocy przeglądarki internetowej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że są to strony internetowe, które posiadają funkcje programów komputerowych, jakie instalujemy na stacjonarnych pecetach. Ciekawym przykładem aplikacji internetowej jest Wikipedia. Pozwala ona każdemu użytkownikowi sieci na wprowadzanie zmian w zawartości strony i bieżące uzupełnianie haseł encyklopedycznych.

 

Producenci oprogramowania przyzwyczaili nas do tego, że dobre oprogramowanie musi być drogie i skomplikowane, obowiązkowo dostępne na płycie CD lub innym nośniku. W przypadku oprogramowania służącego zarządzaniu firmą wraz z aplikacją właściciele firm musieli płacić za szkolenia pracowników, a niejednokrotnie także za aktualizowanie programu. Dodatkowo opłata licencyjna dotyczyła zawsze konkretnych stanowisk komputerowych, co oznaczało, że im więcej osób będzie korzystało z programu, tym drożej za jego użytkowanie trzeba będzie zapłacić. Sytuację tą wywróciły do góry nogami właśnie aplikacje internetowe.

 

Dzięki temu, że do korzystania z web aplikacji potrzebny jest nam jedynie dostęp do internetu twórcy oprogramowania mogli nie tylko znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji programów, ale także zaoferować użytkownikom zupełnie nowe funkcje, niedostępne do tej pory dla użytkowników oprogramowania tradycyjnie instalowanego na komputerze.

 

Taniej i szybciej!

 

Najważniejszą zaletą oprogramowania dostępnego przez internet jest natychmiastowy dostęp do wszystkich możliwości i danych udostępnianych przez program. Dysponując hasłem dostępu możemy z dowolnego komputera podłączonego do sieci korzystać z możliwości oferowanych przez aplikację. Jest to szczególnie istotne dla tych właścicieli firm i ich pracowników, którzy muszą nieustanie trzymać rękę na pulsie, bez względu na to która jest godzina i gdzie się znajdują.

 

Magazynowanie programu oraz danych na serwerze zewnętrznym pozwala również na znaczne oszczędności. Właściciel firmy chcący skorzystać z web aplikacji najczęściej nie ponosi opłat licencyjnych. Nieograniczona jest także liczba stanowisk na których można korzystać z programu, chyba, że właściciel firmy wyraża szczególne życzenie, aby konkretne stanowiska nie obsługiwały programu lub obsługiwały go tylko w ograniczonym wymiarze czasowym.

 

Łatwo dostrzec także inne zalety gromadzenia danych firmowych na serwisie zewnętrznym. Dzięki temu, że wszystkie dane firmowe znajdują się w jednym miejscu pracownicy różnych działów mogą mieć natychmiastowy dostęp do informacji dotyczących wszystkich obszarów firmy. Jest to szczególnie istotne dla sprawnego zarządzania i koordynacji działań przedsiębiorstwa.

 

To nie wszystko. Nie tylko nie musimy zapełniać komputerów firmowych danymi. Nie musimy także bać się, że dane zostaną utracone, jeśli nie zabezpieczymy się kopią zapasową. Dzięki zewnętrznym serwerom wszystkie dane są bezpieczne, bez względu na ewentualne awarie komputerów, spadki napięcia, czy kradzieże.

 

Korzystanie z aplikacji internetowych nie wymaga także żadnego konkretnego systemu operacyjnego. W zasadzie każda przeglądarka nadaje się do korzystania z web aplikacji.

 

Web aplikacje tak, ale…

 

Decydując się na aplikacje internetowe musimy wiedzieć, że jest to technologia, która tak naprawdę rozwinęła się zaledwie kilka lat temu. Głównie z tego powodu programy te w dalszym ciągu są udoskonalane.

 

Obecnie programy instalowane na komputerach, zwłaszcza te bardziej zaawansowane mają więcej funkcji od swoich internetowych odpowiedników. Innym zarzutem jest niewystarczające zabezpieczenie danych służbowych przez web aplikacje i rzeczywiście trwają intensywne prace, aby problem ten zniknął całkowicie. Jednakże idąc tym tropem moglibyśmy dojść do przekonania, ze najlepszym miejscem dla przechowywania pieniędzy jest materac, skoro korzystając z banków jesteśmy także narażeni na utratę danych. Mimo niewielkiego ryzyka dobrze jest zabezpieczyć dostęp do danych kanałem SSL oraz odpowiednio długim hasłem.

 

Tak naprawdę jedną z najważniejszych przeszkód stojących na drodze web aplikacjom są nasze przyzwyczajenia. Nauczyliśmy się korzystać z programów i interfejsów, które wyglądają tak, a

nie inaczej. Jednakże warto zastanowić się, czy nasze nawyki są wystarczającym powodem, aby rezygnować z wygodnych i praktycznych rozwiązań.

 

Co dalej?

 

Web aplikacje są obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów, związanych z tworzeniem oprogramowania. Do gry o pierwszeństwo przyłączyli się już tacy giganci globalnego biznesu, jak Google, czy MicroSoft.

 

Prace nad web aplikacjami mają wciąż charakter rozwojowy, jednakże wiele wskazuje na to, że przyszłość należy właśnie do programów tego typu.

 

Katarzyna Zielińska i Aleksander Czech 

 

 

Artykuł powstał w oparciu o doświadczenia pracowników firmy PrzyjaznySoft.pl, która oferuje proste w obsłudze oprogramowanie, ułatwiające zarządzanie firmą