19.08.2008

Teraz przyszedł czas na media budzące największe emocje. Radio i telewizja zawładnęły wyobraźnią całego świata. Codziennie przed odbiornikami gromadzą się miliony widzów i słuchaczy. Mimo rosnącego znaczenia Internetu, telewizja i radio wciąż pozostają najbardziej opiniotwórczym źródłem wiedzy. Z cała pewnością obecność w tych mediach podniosła by prestiż Twojej firmy i była świetną formą bezpłatnej reklamy. Nie mogę obiecać, że lektura tego artykułu zapewni Ci najlepszy czas antenowy, ale zawsze warto być przygotowanym.

 

Niewątpliwie najbardziej osiągalnym dla małych i średnich firm medium jest prasa i to na niej warto się skupić. Jeśli jednak jesteś przekonany o niezwykłej wadzę informacji, którymi chcesz sie podzielić, to warto spróbować przebić się do radia, a nawet telewizji.

Nie zakładaj z góry, że wiedza którą chcesz zaprezentować jest za mało atrakcyjna dla telewizji i radia. Nadawcy nie mogą pozwolić sobie na ciszę w eterze, dlatego wciąż poszukują czegoś co zainteresuje odbiorców.

Jeśli nie złamałeś prawa albo nie jesteś bohaterem skandalu, to raczej nie warto liczyć na to, że Ty i Twoja firma będzie newsem dnia w wieczornych wiadomościach. Nie oznacza to jednak, że ciekawa historia, którą masz do zaprezentowania nie może znaleźć się w krótkim materiale pod koniec serwisu informacyjnego.

W zdecydowanie najlepszej sytuacji są firmy, w okolicy których funkcjonują media lokalne. Najczęściej będą to rozgłośnie radiowe, chociaż z roku na rok powstaje coraz więcej niewielkich stacji telewizyjnych korzystających z infastruktury sieci telewizji kablowych.

 

Co słychać?

 

Współpraca z rozgłośnią radiową może przyjąć kilka form. Jedną z możliwości jest zaproszenie Cię do udziału w audycji, gdzie będziesz odpowiadał na pytania dziennikarza lub słuchaczy. Innym częstym rozwiązaniem jest wywiad telefoniczny, nagrany przez dziennikarza, a następnie wyemitowany. Niewykluczone jest również, że reporter osobiście odwiedzi Cię w celu przeprowadzenia wywiadu. Może być też tak, że dziennikarz radiowy stworzy samodzielnie reportaż opierając się na przekazanych przez Ciebie informacjach. Podobnie, jak w przypadku publikacji prasowych możesz trochę poczekać na zainteresowanie Twoimi pomysłami. Praca dziennikarzy ma też to do siebie, że telefon z prośbą o skomentowanie jakiejś informacji otrzymasz w najmniej spodziewanym momencie.

 

O tym, jak przygotować się do rozmowy z dziennikarzem radiowym, czy telewizyjnym opowiem za chwilę. Teraz chce zwrócić Twoją uwagę na kilka charakterystycznych dla programu radiowego kwestii.

 

Jeśli w telewizji liczy sie wygląd, to w radiu podobną rolę pełni głos rozmówców. Właśnie od tonu głosu i sposobu, w jaki się wypowiadasz zależy, czy słuchacze uznają Cię za osobę wiarygodną, czy niepewną tego mówi. Dobrze jeśli przed pójściem na nagranie poćwiczysz odpowiedzi na pytania, których sie spodziewasz. Spróbuj, jeśli masz taką możliwość, nagrać swój głos. Przekonasz się, że brzmi zupełnie inaczej, niż kiedy słyszysz jak sam mówisz. Wiele osób stresuje się podczas wywiadu, ponieważ nie poznaje swojego głosu w słuchawkach, którymi posługują się wszyscy radio rozmówcy. Czuły mikrofon wychwyci wszystkie wahania w Twoim głosie. Może to wzbudzić nieufność słuchaczy lub przynajmniej utrudnić im odbiór przekazywanych przez Ciebie treści. Najlepiej w takiej sytuacji skupić się na temacie rozmowy i próbować nie myśleć o ewentualnym dyskomforcie.

 

W studiu radiowym staraj się używać ciekawego języka i barwnych porównań, które zainteresują słuchacza i zmuszą jego wyobraźnię do działania. Używaj prostego języka, staraj się wyrażać precyzyjnie. Unikaj prezentowania suchych faktów i liczb, zamiast mówić 96% możesz powiedzieć prawie cały i.t.d.

 

Ważna rzecz, o której należy pamiętać to fakt, że radio nie znosi ciszy. Jeśli po usłyszeniu pytania będziesz zastanawiał się zbyt długo nad odpowiedzią, słuchacz może uznać, że nie znasz odpowiedzi lub coś ukrywasz. Dlatego staraj się mówić płynnie i bez dłuższych przerw. Dosyć powszechnym sposobem na podniesienie swojej atrakcyjności w radiu jest dyskretne obniżenie głosu. Nie od dzisiaj wiadomo, że niskie głosy wypadają w radiu najlepiej. Staraj się zachowywać swobodnie. Uśmiechaj się w trakcie rozmowy, słuchacze z łatwością są w stanie rozpoznać nastrój osoby mówiącej na antenie. Zapomnij o stresie i skup się na przedmiocie rozmowy a jestem przekonany, że wszystko pójdzie dobrze.

 

Public Relations z wizją!

 

Podobnie jak w przypadku radia, także występ w telewizji wymaga odpowiednich przygotowań. Jeśli otrzymamy zaproszenie do telewizji albo to Ciebie telewizja postanowiła zaszczycić z kamerą, warto zapytać o kilka spraw, które mogą okazać sie dla Ciebie bezcenną pomocą.

 

Na pewno warto zapytać się o charakter tworzonego materiału. Może to być prośba o skomentowanie jakiegoś tematu lub o wywiad. Warto zapytać, o to gdzie zostanie zarejestrowany materiał. W zależności od tego, czy będzie to studio telewizyjne, siedziba Twojej firmy albo plener łatwiej Ci będzie przygotować się na każdą z możliwości. Koniecznie należy zapytać o naszą rolę w materiale. Możemy wystąpić w roi głównego bohatera materiału, możemy też być stroną, która podejmie polemikę z innymi rozmówcami. Oczywiście możemy także poprosić o pytania jakie padną w trakcie rozmowy ale musimy być świadomi tego, że nie wszyscy dziennikarze lubią się nimi dzielić, dlatego należy się zastanowić, czy warto ryzykować utratę przychylności dziennikarza, który będzie z nami rozmawiał.

 

Jeśli chodzi o komentarz, to najprawdopodobniej oczekuje się od nas, że wystąpimy w roli autorytetu w danym temacie. Warto się przygotować mimo, że o poruszanej kwestii wiemy wszystko lub prawie wszystko. Dobrze przygotowany dziennikarz może wykazać się czasem większą wiedzą od zaproszonego eksperta. Podobna sytuacja może narazić nas na śmieszność, którą podzielimy się z telewidzami.

 

Zbyt wielu, tak zwanych ekspertów myli komentarze ze sprawozdaniem. Telewidzowie nie oczekują suchych liczb i faktów, których i tak nie zapamiętają. Rola komentatora jest wskazanie zależności pomiędzy różnymi grupami faktów. Komentarz ma o wiele bardziej charakter opiniotwórczy, niż informacyjny. Komentując różne tematy pamiętaj o prawach rządzących telewizją. Staraj się używać barwnego języka, który przemówi do wyobraźni telewidzów, a nade wszystko zmierzaj zawsze do sedna. Komentarze emitowane w serwisach rzadko przekraczają długość 3 minut, a najczęściej są o wiele krótsze.

 

Co do wywiadu to możemy być mocno zaskoczeni efektem końcowym. Często jest tak, że pytanie, na które odpowiadaliśmy najpierw znajdzie się na końcu wywiadu albo w jego środku. Wynika to ze specyfiki pracy w telewizji. Materiał jest tak montowany przed emisją, aby wydał sie jak najbardziej atrakcyjny dla telewidza. Jeśli dziennikarz uzna, że zmiana chronologii, a nawet skrócenie wywiadu wpłynie pozytywnie na efekt końcowy nie zawaha się ani chwili podejmując decyzje o ewentualnych zamianach. Jeśli zaproponowane przez dziennikarza zmiany uznamy za rażąco niezgodne ze stanowiskiem, które prezentowaliśmy w trakcie wywiadu, zawsze możemy wejść ze stacją telewizyjną na drogę sądową, oskarżając dziennikarza o manipulację.

 

O wiele większych emocji dostarcza wywiad na żywo. W tym wypadku stół monterski, ani kolejne ujęcie nie przyjdą nam z pomocą. W takim przypadku wszystko zależy od nas. Najlepszą radą w tej sytuacji jest opanowanie, często bardzo silnych emocji. Kamera bezwzględnie wyłapie wszystkie nerwowe ruchy, które mogą objawiać się poprzez stukanie palcami, czy ruszanie nogą. Aby pomóc nam zamaskować zdenerwowanie, twórcy programu zaproponują Ci makijaż. Nie warto kłócić się z profesjonalistami. Dzięki odrobinie pudru unikniemy efektu spoconej i czerwonej twarzy.

 

Inną formą telewizyjną, która może wymagać naszej obecności jest reportaż. Decydując się na udział warto wcześniej dowiedzieć się, o czym będzie reportaż oraz jaką rolę przeznaczył nam twórca. Pamiętajmy, że reportaż cechuje się dużym ładunkiem emocjonalnym i nie możemy liczyć na chłodny obiektywizm, cechujący serwisy informacyjne. Reportaż z założenia daje największe możliwości wypowiedzi dla uczestniczących w nim ludzi.

 

Jak nas widzą…

 

Nie trzeba być specjalistą od wizerunku, żeby wiedzieć, że oceniamy innych po wyglądzie. Jak pokazują badania wygląd ma decydujące znaczenie dla większości badanych. Od tego co mamy do powiedzenia ważniejsza jest nawet barwa naszego głosu. Oczywiście fakt ten nie musi nastrajać optymistycznie, ale skoro tak jest warto zadbać o właściwy wygląd przed kamerą. Podstawowa zasada jest taka, że to w czym świetnie wyglądamy na co dzień, niekoniecznie musi prezentować się równie atrakcyjnie przed kamerą. Należy unikać ubrań w kratkę i cienkie paski. Na ekranie telewizora podobne elementy garderoby wydają się nieustannie ruszać, co może skutecznie odciągać uwagę telewidza od właściwego tematu rozmowy. Równie ryzykowne jest używanie dużych ozdób i jaskrawych kolorów.

 

Ostatnią rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę jest lokalizacja Twojej wypowiedzi dla telewizji. Jeśli dziennikarz zamierza odwiedzić siedzibę Twojej firmy, nie upychaj go do sali konferencyjnej. Nie szczególnie atrakcyjnie zaprezentujesz się także za biurkiem. Najlepsze są przestronne hole lub pomieszczenia biurowe, gdzie panuje codzienna krzątanina. Jeśli nie dysponujesz takim pomieszczeniem zaproponuj zdjęcia w plenerze. Generalnie warto zdać się na profesjonalną radę dziennikarza, któremu też zależy na dobrym materiale.

 

Obecność w mediach to świetna okazja promowania własnej działalności. Życzę Ci, abyś miał jak najwięcej okazji do korzystania z tej wiedzy. Bo jak wiadomo praktyka czyni mistrzem.Mam nadzieję że tą krótką serią artykułów "Ile kaosztuje darmowa reklama" przybliżyłem Ci choć trochę specyfikę obecności w mediach. 

 

Eactive, zajmującej się promocją stron w wyszukiwarkach internetowych.

 

Autorzy serwisu wyrażają pełną zgodę na udostępnianie artykułu w niezmienionej formie na innych stronach internetowych. Warunkiem koniecznym publikacji jest podanie autora artykułu oraz linku prowadzącego do strony www.supermarketing.pl  Jeśli chcieliby Państwo przedrukować wybrany fragment artykułu prosimy o skontaktowanie się z nami w celu uzyskania pozwolenia.